Cerca
Close this search box.

TURCHIA | 73° Festa Nazionale della Repubblica Italiana ad Ankara

Ieri 11 giugno l’Ambasciatore Massimo Gaiani ha ospitato nella Residenza dell’Ambasciata la 73° Festa della Repubblica Italiana. Presente anche l’ospite d’onore designato dal Governo turco, il Ministro del Commercio Ruhsar Pekcan.

L’Ambasciatore Gaiani, che ha assunto l’incarico lo scorso 8 gennaio, nel suo primo intervento rivolto alla comunità italiana di Ankara e alle autorità e agli amici turchi in occasione della Festa nazionale, si è detto molto orgoglioso ed entusiasta di rappresentare l’Italia in un Paese ospitale come la Turchia. Nel sottolineare i profondi legami politici, economici e culturali che uniscono i nostri Paesi, l’Ambasciatore Gaiani ha inoltre ricordato l’importanza del partenariato strategico tra Italia e Turchia, aggiungendo che rimane nostro obiettivo prioritario proseguire nella strada del rafforzamento della cooperazione bilaterale a tutti i livelli.

A seguire è intervenuta la Rappresentante del governo turco, il Ministro Ruhsar Pekcan, che ha indirizzato il suo intervento di saluto.

Gli inni nazionali sono stati eseguiti dal coro “Muammer Sun” diretto dal maestro Atilla Cağdaş Değer, che ha eseguito anche il madrigale “Madonna, sua mercé, pur una sera” del compositore rinascimentale Luca Marenzio (1554 – 1599).

Al termine si è svolto il tradizionale ricevimento nei giardini della residenza, realizzato anche grazie al prezioso contributo dei molti sponsor italiani e turchi che da sempre accompagnano con i loro prodotti e i loro servizi la Festa nazionale.

In Residenza era inoltre esposta la mostra d’arte contemporanea curata da Istanbul Aria Art Gallery, con le opere di importanti artisti italiani, quali Fabrizio Corneli, di cui è stata esposta l’opera luminosa “Dervisch”, Angelo Brescianini, Beatrice Gallori, Sossio, e l’artista ankariota recentemente scomparsa Gencay Kasapçı.

Agli oltre 2000 ospiti partecipanti, è stata inoltre consegnata una copia della nuova pubblicazione dell’Ambasciata, “Innovit”, realizzata in collaborazione con il CNR (Consiglio Nazionale delle Ricerche), e il Consiglio turco per la ricerca scientifica e tecnologica, TUBITAK, sul tema dell’innovazione scientifica. Il volume presenta le esperienze di innovazione di importanti aziende italiane e turche, nonché alcuni progetti scientifici in atto tra i due Paesi, con l’obiettivo di presentare un’immagine moderna dell’Italia e rafforzare la cooperazione scientifica e tecnologica con un partner importante come la Turchia. La pubblicazione è stata realizzata con forte sostegno anche finanziario ricevuto da importanti sponsor italiani e turchi, a conferma della vitalità dei rapporti economici con la Turchia, che resta tra i partner commerciali strategici per l’Italia.

http://ambankara.esteri.it/ambasciata_ankara/resource/doc/2019/06/innovit-2019.pdf

Il programma della serata è stato animato dalla musica live della band Odeon e dalla performance della DJ Nihal Sandıkcı.

 

TR/ İtalya Cumhuriyeti’nin 73. Milli Günü

Büyükelçi Massimo Gaiani, dün (11 Haziran) Büyükelçilik Rezidansında İtalya Cumhuriyeti’nin 73. Kuruluşu münasebetiyle gerçekleştirilen Milli Gün resepsiyonuna ev sahipliği yaptı. Resepsiyona Türk Hükümetini temsilen Onur Konuğu olarak Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan katıldı.

Türkiye’deki görevine 8 Ocak tarihinde başlayan Büyükelçi Gaiani, aralarında Ankara’da yaşayan İtalyan topluluğu, Türk makamlarının temsilcileri ve Türk dostlarının da bulunduğu davetlilere hitaben Milli Gün vesilesiyle yapmış olduğu ilk konuşmasında İtalya’yı, Türkiye gibi misafirperver bir ülkede temsil etmekten duyduğu gururu ve heyecanı dile getirdi. İki ülkeyi birleştiren siyasi, ekonomik ve kültürel alanlardaki derin ve güçlü bağların altını çizen Büyükelçi Gaiani ayrıca, her düzeyde ikili işbirliğinin güçlendirilmesi yolunda ilerlemenin öncelikli hedefleri olduğunu sözlerine ekleyerek İtalya ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklığın önemini de hatırlattı (konuşma metnini ekte bulabilirsiniz). Büyükelçinin açılış konuşmasının ardından, Türk hükümetini temsilen Ticaret Bakanı Pekcan da bir konuşma yaptı.

Her iki ülkenin Milli Marşları, Rönesans dönemi bestecisi Luca Marenzio (1554 – 1599)’nun “Madonna, sua mercé, pur una sera” adlı madrigalini de seslendiren Şef Atilla Çağdaş Değer yönetimindeki “Muammer Sun” korosu tarafından okundu.

Ardından Büyükelçilik Konutunun bahçesinde, her zaman olduğu gibi bu sene de birçok İtalyan ve Türk firmanın ürünleri ve hizmetleriyle sponsor olarak sundukları değerli katkılarıyla gerçekleştirilen geleneksel Milli Gün resepsiyonu verildi.

Rezidansta ayrıca Aria Art Gallery İstanbul’un küratörlüğünü yaptığı ve aralarında, ışık ve gölge oyununun kullanıldığı “Dervisch” adlı eseriyle Fabrizio Corneli, Angelo Brescianini, Beatrice Gallori, Sossio gibi önemli italyan sanatçıların ve yakın zaman önce hayatını kaybetmiş olan Ankaralı sanatçı Gencay Kasapçı’nın eserlerinin de bulunduğu çağdaş sanat sergisi de yer almaktadır.
Resepsiyona katılan 2 bini aşkın davetliye Büyükelçiliğin, CNR (İtalya Ulusal Araştırma Konseyi) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu TÜBİTAK işbirliğiyle hazırlamış olduğu bilimsel inovasyon temalı “Innovit” adlı yayının dağıtımı yapılmıştır. Bu yayında, İtalya’nın yenilikçi imajını tanıtma ve Türkiye gibi önemli bir ortakla bilimsel ve teknolojik işbirliğini güçlendirme amacıyla, iki ülke arasında süregelen bazı bilimsel projelerin yanısıra önemli İtalyan ve Türk şirketlerin inovasyon deneyimlerine de yer verilmektedir. Sözkonusu yayın, İtalya’nın ekonomi alanındaki stratejik ortaklarından olan Türkiye ile ekonomik ilişkilerinin canlılığının göstergesi olarak, önemli İtalyan ve Türk sponsorlardan alınan güçlü finansal destekle gerçekleştirilmiştir.

http://ambankara.esteri.it/ambasciata_ankara/resource/doc/2019/06/innovit-2019.pdf

Milli Gün Resepsiyonunda sahne alan Odeon grubu ve DJ Nihal Sandıkçı canlı müzikleri ve performanslarıyla geceye renk katmışlardır.